طلبه مهدوی

ارباب ما معلم عیسی بن مریم است ...

طلبه مهدوی

ارباب ما معلم عیسی بن مریم است ...

۱۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

دعا، وسیله‌ى مؤمن و ملجأ مضطر و رابطه‌ى انسان ضعیف و جاهل با منبع فیاض علم و قدرت است، و بشر بى‌رابطه‌ى روحى با خدا و بدون عرض نیاز به غنى بالذات، در عرصه‌ى زندگى سرگشته و درمانده و هدر رفته است؛ «قل ما یعبؤا بکم ربىّ لولا دعاؤکم»۱٫

بهترین دعا آن است که از سرمعرفتى عاشقانه به خدا و بصیرتى عارفانه به نیازهاى انسان انشا شده باشد، و این را فقط در مکتب پیامبر خدا (صلّى‌اللَّه‌علیه واله‌وسلّم) و اهل‌بیت طاهرین او – که اوعیه‌ى علم پیامبر(ص) و وراث حکمت و معرفت اویند – مى‌توان جست. ما بحمداللَّه ذخیره‌یى بى‌پایان از ادعیه‌ى مأثوره‌ى از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) داریم که انس با آن، صفا و معرفت و کمال و محبت مى‌بخشد و بشر را از آلایشها پاکیزه مى‌سازد.

مناجات مأثوره‌ى ماه شعبان – که روایت شده اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) بر آن مداومت داشتند – یکى از دعاهایى است که لحن عارفانه و زبان شیواى آن، با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالى‌یى همراه است که نظیر آن را در زبانهاى معمولى و محاورات عادى نمى‌توان یافت و اساساً با آن زبان قابل ادا نیست. این مناجات، نمونه‌ى کاملى از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبى است. هم درس معارف است، هم اسوه و الگوى عرض حال و درخواست انسان مؤمن از خدا.

مناجاتهاى پانزده‌گانه که از امام زین‌العابدین حضرت على‌بن‌الحسین (علیه‌السّلام) نقل شده، گذشته از خصوصیت بارز دعایى مأثور از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، این مزیت را داراست که به مناسبت حالات مختلف مؤمن، مناجاتها را انشا فرموده است.

خداوند به همه توفیق استفاضه و خودسازى به برکت این کلمات مبارک را عنایت فرماید.

آمین.

۶۹/۱۰/۱

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱٫ قُلْ مَا یَعْبَؤُاْ بِکُمْ رَبِّی لَوْلا دُعَآؤُکُمْ فَقَدْ کَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ یَکُونُ لِزَاماً. بگو: اگر دعای شما نباشد، پروردگار من برای شما وزن و ارزشی قائل نیست (زیرا سابقه‏ی خوبی ندارید). شما حقّ را تکذیب کرده‏اید و به زودی کیفر تکذیبتان دامن شما را خواهد گرفت. سوره مبارکه فرقان آیه ۷۷

ماه شعبان !!!

پنجشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۲۸ ب.ظ

شعبان ماه بسیار شریفى است و به حضرت سید انبیاء صَلَّى اللهِ عَلِیهِ وَ آله منسوب است و آن حضرت این ماه را روزه مى‌گرفت و به ماه رمضان وصل مى‌کرد و مى‌فرمود شعبان، ماه من است هر که یک روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت برای او واجب می‌شود و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که چون ماه شعبان فرا می‌رسید امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع مى‌نمود و مى‌فرمود اى اصحاب من مى‌دانید این چه ماهى است؟

این ماه شعبان است و حضرت رسول صلى الله علیه و آله مى‌فرمود شعبان ماه من است پس در این ماه براى جلب محبت پیغمبر خود و براى تقرّب به سوى پروردگار خود روزه بدارید. به حقّ آن خدایى که جان علىّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد مى‌کنم که از پدرم حسین بن على علیهماالسلام شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین علیه السلام که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان براى جلب محبّت پیغمبر خدا و تقرّب به سوى خدا؛ خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامت کرامت خود را نصیب او می‌گرداند و بهشت را براى او واجب می‌کند.

شیخ از صفوان جمال روایت کرده که گفت :

حضرت صادق علیه السلام به من فرمود کسانى را که در اطراف تو هستند را بر روزه گرفتن در ماه شعبان ترغیب کن. گفتم فدایت شوم مگر در فضیلت آن چیزى هست؟ فرمود: بله همانا که رسول خدا صلى الله علیه و آله هر گاه هلال ماه شعبان را مى‌دید به مُنادیى امر مى‌فرمود که در مدینه ندا مى‌کرد: اى اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا صلى الله علیه و آله به سوى شما.

ایشان مى‌فرماید آگاه باشید همانا شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسى را که یارى کند مرا بر ماه من یعنى روزه در آن ماه روزه بگیرد.

سپس از حضرت صادق علیه السلام و ایشان از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرد که مى‌فرمود:

از زمانى که شنیدم منادى رسول خدا صلى الله علیه و آله ندا کرد در ماه شعبان، ترک نشد از من روزه شعبان و ترک نخواهد شد از من تا مدتى که حیات دارم ان شاء الله تعالى.

سپس مى‌فرمود که روزه دو ماه شعبان و رمضان توبه و مغفرت از خدا است.

برخی از احکام سجده

پنجشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۱۸ ب.ظ

الف) جای پیشانی نمازگزار باید از جاهای زانویش پست تر و یا بلند تر از چهار انگشت بسته نباشد بلکه احتیاط واجب آن است که جای پیشانی او از جای انگشتانش پست تر و بلند تر از چهار انگشت بسته نباشد .

ب) در زمین سراشیب که سراشیبی آن درست معلوم نیست :

1.       نماز اشکال ندارد .

2.       به شرط آنکه جای پیشانی نمازگزار از جای انگشت های پا و سر زانو های او بیش از چهار انگشت بسته بلند تر نباشد .

ج) باید بین پیشانی و آنچه بر آن سجده می کند چیزی نباشد :

1.       پس اگر مهر به قدری چرک باشد که پیشانی به خود مهر نرسد ، سجده باطل است .

2.       اگر رنگ مهر تغییر کرده باشد ولی چرک نشده باشد ، سجده اشکال ندارد .

د) در سجده بنابر احتیاط واجب ، باید سر دو انگشت شست پاها را بر زمین بگذارد :

1.       گذاشتن انگشت های دیگر پا روی زمین به همراه انگشت شست اشکال ندارد .

2.       اگر ناخن پا به قدری بلند بود که سر شست به زمین نرسد نماز باطل است .

3.       نماز هایی که به این صورت خواند باید اعاده یا قضا کند .

ه) نباید به طور غیر معمول سجده کند :

1.       مثلاً سینه و شکم را به زمین برساند .

2.       پاها را دراز کند اگر چه هفت عضوی گفته شده به زمین برسد .

3.       اگر به طور غیر معمول سجده کند ( به طوری که عرف نگوید سجده کرده ) بنابر احتیاط نماز را اعاده کند .

و) مهر باید پاک باشد :

1.       سجده بر مهر نجس باطل است .

2.       اگر فرش نجس باشد و مهر را روی آن بگذارد ، اشکال ندارد .

3.       اگر یک طرف مهر نجس باشد . و پیشانی را به طرف پاک مهر بگذارد اشکال ندارد .

4.       اگر مقداری از مهر نجس باشد ولی به اندازه کافی برای سجده پاک باشد ، سجده اشکال ندارد . 

ریسمان !!؟؟

پنجشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۰۹ ب.ظ

میلاد امام حسین (ع) مبارک ...

پنجشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۰۳ ب.ظ

مبعث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مبارک ...

شنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۴:۱۶ ب.ظ

آیا به خواستگاری شخص بی نماز پاسخ مثبت بدهم؟

جمعه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۲:۲۳ ب.ظ

با آقایی که از همسرش جدا شده، حدود ۱.۵ سال است آشنا شدم. از نظر اخلاقی آدم خوبی است.

فقط می گوید تا ۵ سال پیش نماز می خوانده ولی الآن نمی خواند و رهبری را هم قبول ندارد البته توهین نمی کند. البته به امام حسین و خدا و امام زمان و حقوق زن از نظر اسلام اعتقاد دارد. حتی به بعضی احکام شخصی در اسلام عمل می کند.

من از خانواده مذهبی هستم. حالا نمی دونم رابطه ام را با ایشان تمام کنم یا بگویم دیگر نمی خواهم دوستی را ادامه بدهم؟ اصلا ازدواج با ایشان صحیح است؟ آیا بچه های چنین خانواده ای پایبند به دین مبین اسلام خواهند شد یا نه؟


خدمت شما عرض کنم بهتر بود قبل از اینکه شما وارد رابطه شوید و وابستگی شروع شود به یک تحقیق جامع و کامل و نظر خواهی از مشاور می شدید زیرا در این فضا ممکن است مطالبی که گفته می شود و یا خودتان به آن می رسید به دلیل وابستگی شما توجیه شده و یا اهمیت آن چنانی نداشته و شما نتوانید تصمیم درستی بگیرید اما خدمت شما عرض کنم یکی از موضوعاتی که در این مطرح است تفاهم اعتقادی است در مورد اعتقادات وقتی فردی قوانین یک دینی را قبول کرد باید تمام قوانین را اجرا و به آن احترام بگذارد اگر ایشان به امام حسین وامامان اعتقاد دارد اصل اساسی در گفتار این امامان نماز خواندن است و تمام اهداف ارسال رسالت و سختی هایی که امامان داشتند به دلیل برپا داشتن نماز است البته اعتقادات درجاتی دارد اگر دایره ای را فرض کنیم ممکن است شما وسط دایره باشید و طرف مقابلتان در کنار مرز دایره ولی مهم این است که داخل دایره است مثلا شما نماز اول وقت می خوانید اما ایشان آخر وقت و یا قضای آن را حداقل می خوانند اما کسی که براساس احساسات و عواطف و هیجانات خود به برخی از قوانین دینی که قبول کرده اعتقاد داشته باشد و به برخی اعتقاد نداشته باشد دین را یک امر شخصی فرض کرده است. پس رنگ دینی و معنوی در رفتارها دلیل بر هم خوانی شخصیت و تفاهم اعتقادی نیست بنابراین شما برای اینکه بتوانید در یک فضای منطقی و به دور از وابستگی و احساسات ناپایدار ، قضاوت کنید که آیا با ایشان می توانید سازگاری و رضایت زناشویی داشته باشید یا خیر باید با قطع رابطه مستقیم و کنار گذاشتن احساسات به موضوعات زیر توجه و نسبت به انجام آنها اقدام کنید:
۱- بررسی دقیق و هم جانبه نسبت به موضوع علت طلاق و روابط ایشان با همسر و خانواده همسر
۲- وضعیت ارتباطی و سلامت روان اعضای خانواده ایشان
۳- وضعیت محل کار و نظر دوستان و آشنایان و کارفرما و همکاران
۴- دوستان انتخابی و گذشته ایشان در هر جا که بوده اند
۵- بازدید از محل زندگی و جمع آوری اطلاعات از محل زندگی
شما بعد از جمع آوری اطلاعات می توانید به وضعیت ایشان بیشتر آگاه شوید در مراحل بعدی شما با پذیرش ایشان برای خواستگاری گفت و گوی رسمی نسبت به انتظارات، خواسته ها، علاقه های شخصی و موضوعاتی که برای شما و ایشان مهم است، اقدام می کنید بدیهی است اگر در ابتدا این فرآیند اقدام به تست روان شناختی کرده و نظر روان شناس نسبت به همخوانی پروفایل شخصیتی تان را جویا شدید و دوره مشاوره پیش از ازدواج هم رفتید بسیار ریسک زندگی زناشویی تان را پاییین آورده اید.
نسبت به نحوه تربیت فرزند می توانید با همسرتان تعهد و قرار هایی داشته باشید که در مورد بعضی از موارد که ایشان در مذهب و دین واجب است ولی ایشان انجام نمی دهند از ایشان بخواهید که با شما هماهنگ شده و به نظر شما اهمیت بدهند از طرفی عقاید سیاسی خودشان را هم برای خودشان داشته باشند و به عقاید سیاسی و مذهبی شما هم احترام بگذارند در مورد سن هم در ارتباط بعدی می توانید به عنوان یک موضوع مشاوره داشته باشید.

آیا چت کردن با نامحرم حرام است؟

جمعه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۲:۲۰ ب.ظ


حکم چَت(ارتباط صوتی «تلفنی همراه با رمز» یا ارتباط تصویری «از طریق دوربین و همراه با ارتباط صوتی» یا فقط ارتباط نوشتاری می باشد.) :

الف)اگر چت با غیرهمجنس باشد؟ (دربارة حرف های روزمرّه، علمی، اسلامی و ناپسند)

ب) اگر جنس طرف مشخص نباشد حکم چگونه است؟

ج) نشان دادن خود به وسیله دوربین پخش مستقیم به نامحرم یا همجنس با تصویر محجّب یا غیرمحجّب چه حکمی دارد؟


الف) در مورد حرفهای ناپسند چه با هم جنس و چه غیر آن جایز نیست و نسبت به مطالب علمی و اسلامی صحیح است و در حد سخنان عادی اشکال ندارد. بلی اگر همراه با عملی که شرعاً جایز نیست باشد، صورت شرعی ندارد و جایز نیست.
ب) حکم مسأله از این نظر تفاوت نمی کند
ج) اگر معرض ریبه و لذت بردن باشد، حرام است.

به خواهران محترمه توصیه می کنم که با توجه به تجربه زیاد دختران در این زمینه و فریب خوردن و بازیچه شدن آنها، دست به چنین کاری نزنند و خود رو بازیچه هوس رانی دیگران قرار ندهند و با عشق و محبت کردن ظاهری فریب نخورند که اینها فقط زبانی و ظاهری است تا به قصد شوم خود برسند. وبعد که شهوت تخیلیه شد و سیراب شدند به راحتی دختران را رها می کنند و حال این دختر است که شکست روحی می خورد و افسرده می شود. این نکته که عرض کردم بسیار برای دختران اتفاق افتاده است، پس چرا از تجربه دیگران درس نگیریم؟

پی نوشت:

تمامی پاسخ های ذکر شده طبق استفتاء کتبی از دفاتر مراجع عظام زیر می باشد:
امام خامنه ای
آیت الله العظمی
 مکارم شیرازی
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
آیت الله العظمی حسینی سیستانی
آیت الله العظمی فاضل لنکرانی
آیت الله العظمی وحید خراسانی
آیت الله العظمی نوری همدانی 

زندگی نامه امام موسی کاظم (ع)

پنجشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۰:۲۹ ق.ظ

نام:موسى‏ بن جعفر.

کنیه: ابو ابراهیم، ابوالحسن، ابوالحسن اوّل، ابوالحسن ماضى، ابوعلى و ابواسماعیل.

القاب: کاظم، صابر، صالح، امین و عبدالصالح.

نکته:امام موسی کاظم علیه السلام در میان شیعیان به «باب الحوائج» معروف است.

منصب: معصوم نهم و امام هفتم شیعیان.

تاریخ ولادت امام موسی کاظم:هفتم ماه صفر سال 128 هجرى. برخى نیز سال 129 را ذکر کردند.

محل تولد امام موسی کاظم: ابواء (منطقه‏اى در میان مکه و مدینه) در سرزمین حجاز (عربستان سعودى کنونى).

نسب پدرى: امام جعفر بن محمد بن على بن حسین بن على بن ابى‏طالب علیهم السلام.

 

نام مادر امام موسی کاظم:حمیده مصفّاة. نام‏هاى دیگرى نیز مانند حمیده بربریه و حمیده اندلسیه نیز براى او نقل شده است. این بانو از زنان بزرگ زمان خویش بود و چندان فقیه و عالم به احکام و مسائل بود که امام صادق علیه السلام زنان را در یادگیرى مسائل و احکام دینى به ایشان ارجاع مى‏داد. و درباره‏اش فرمود: «حمیده، تصفیه شده است از هر دنس و چرکى؛ مانند شمش طلا. پیوسته فرشتگان او را حفاظت و پاسبانى نموده تا رسیده است به من، به خاطر آن کرامتى که از خداى متعال براى من و حجت پس از من است.»

 

...

پنجشنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۱۰:۱۴ ق.ظ

ما بنده‌ فدایی موسی بن جعفریم

مدیون ذکر و یارب موسی بن جعفریم


دلسوخته زِ نُدبه‌ی چشمان خسته اش

دلخون زِ ناله و تبِ موسی بن جعفریم


آتش زده به قلب پریشان، مصیبتش

با دست بسته غرق سجود است حضرتش


با پیکرش چه کرده تب تازیانه ها

با حال خسته گوشه‌ی زندان چه می‌کشید


شکر خدا که دختر مظلومه اش ندید

بابای بی شکیب و پریشان چه می‌کشید


صلی اللّه علیک یا مولانا یا موسی ابن جعفر الکاظم